danske regeringer

Danish governments

Les gouvernements danois

Gobiernos danés

Dänische Regierungen

  1. Regeringen Moltke I 22.03.1848-15.11.48, Treårskrigen
  2. Regeringen Moltke II 16.11.48-13.07.51
  3. Regeringen Moltke III 13.07.51-18.10.51
  4. Regeringen Moltke IV 18.10.51-27.01.52
  5. Regeringen Bluhme I 27.01.52-21.04.53
  6. Regeringen Ørsted 21.04.53-12.12.54
  7. Regeringen Bang 12.12.54-18.10.56, Fællesforfatning for Dan-mark og hertugdømmerne i Sønderjylland
  8. Regeringen Andræ 18.10.56-13.05.57
  9. Regeringen Hall I 13.05.57-02.12.59
  10. Regeringen Rotwitt 02.12.59-24.02.60
  11. Regeringen Hall II 24.02.60-31.12.63
  12. Regeringen Monrad 31.12.63-11.07.64, 1864-krigen
  13. Regeringen Bluhme II 11.07.64-06.11.65
  14. Regeringen Frijs 06.11.65-28.05.70, Danmarks riges gennemsete Grundlov af 28. juli 1866
  15. Regeringen Holstein-Holsteinborg 28.05.70-14.07.74
  16. Regeringen Fonnesbech 14.07.74-11.06.75
  17. Regeringen Estrup 11.06.75-07.08.94, Københavns Befæstning
  18. Regeringen Reedtz-Thott 07.08.94-23.05.97
  19. Regeringen Hørring 25.05.97-27.04.1900
  20. Regeringen Sehested 27.04.00-24.07.01
  21. Regeringen Deuntzer 24.07.01-14.01.05, negativ parlamentarisme
  22. Regeringen Christensen 14.01.05-12.10.08
  23. Regeringen Neergaard I 12.10.08-16.08.09
  24. Regeringen Holstein-Ledreborg 16.08.09-28.10.09, Albertiskandalen
  25. Regeringen Zahle I 28.10.09-05.07.10
  26. Regeringen Berntsen 05.07.10-21.06.13
  27. Regeringen Zahle II 21.06.13-29.03.20, første verdenskrig, borgfred, grundlov III
  28. Regeringen Liebe 30.03.20-05.04.20, påskekrisen, mellemkrigsårene, Folkeforbundet
  29. Regeringen Friis 05.04.20-05.05.20
  30. Regeringen Neergaard II 05.05.20-09.10.22
  31. Regeringen Neergaard III 09.10.22-23.04.24
  32. Regeringen Stauning I 23.04.24-14.12.26
  33. Regeringen Madsen-Mygdal 14.12.26-30.04.29
  34. Regeringen Stauning II 30.04.29-04.11.35
  35. Regeringen Stauning III 04.11.35-15.09.39
  36. Regeringen Stauning IV 15.09.39-10.04.40, anden verdenskrig
  37. Regeringen Stauning V 10.04.40-08.07.40, besættelsen
  38. Regeringen Stauning VI 08.07.40-04.05.42
  39. Samlingsregeringen Buhl I 04.05.42-09.11.42
  40. Regeringen Scavenius 09.11.42-05.05.45, Departementchefstyret
  41. Befrielsesregeringen Buh lII 05.05.45-07.11.45, FN
  42. Regeringen Knud Kristensen 07.11.45-13.11.47
  43. Mindretalsregeringen Hans Hedtoft I 13.11.47-16.09.50, den kolde krig, NATO
  44. Regeringen Hans Hedtoft II 16.09.50-30.10.50, Thulesagen, grundlov IV
  45. Regeringen Erik Eriksen 30.10.50-30.09.53
  46. Regeringen Hans Hedtoft III 30.09.53-01.02.55
  47. Regeringen H.C.Hansen I 01.02.55-28.05.57
  48. Regeringen H.C.Hansen II 28.05.57-21.02.60
  49. Regeringen Viggo Kampmann I 21.02.60-18.11.60
  50. Regeringen Viggo Kampmann II 18.11.60-03.09.62
  51. Regeringen Jens Otto Krag I 03.09.62-26.09.64
  52. Regeringen Jens Otto Krag II 26.09.64-02.02.68
  53. Regeringen Hilmar Baunsgaard 02.02.68-11.10.71
  54. Regeringen Jens Otto Krag III 11.10.71-05.10.72
  55. Regeringen Anker Jørgensen I 05.10.72-19.12.73
  56. Regeringen Poul Hartling 19.12.73-13.02.75
  57. Regeringen AnkerJørgensen II 13.02.75-30.08.78
  58. Regeringen Anker Jørgensen III 30.08.78-26.10.79
  59. Regeringen Anker Jørgensen IV 26.10.79-30.12.81, den anden kolde krig
  60. Regeringen Anker Jørgensen V 30.12.81-10.09.82
  61. Firkløverregeringen Poul Schlüter I 10.09.82-10.09.87, blødersagen
  62. Firkløverregeringen Poul Schlüter II 10.09.87-03.06.88
  63. Regeringen PoulSchlüter III 03.06.88-18.12.90, kreativ bogføring
  64. Regeringen Poul Schlüter IV 18.12.90-25.01.93, Tamilsagen
  65. Regeringen Poul Nyrup Rasmussen I 25.01.93-27.09.94
  66. Regeringen Poul Nyrup Rasmussen II 27.09.94-30.12.96
  67. Regeringen Poul Nyrup Rasmussen III 30.12.96-23.03.98
  68. Regeringen Poul Nyrup Rasmussen IV 23.03.98-27.11.2001, Irakkrigen
  69. Regeringen Anders Fogh Rasmussen I 27.11.01-18.02.05 Afghanistankrigen
  70. Regeringen Anders Fogh Rasmussen II 18.02.05-23.11.07
  71. Regeringen Anders Fogh Rasmussen III 23.11.07-05.04.09
  72. Regeringen Lars Løkke Rasmussen 05.04.09-03.10.11, CIA gate, Cop 15, Libyenkrigen, statsløsesagen
  73. Mindretalsregeringen Helle Thorning-Schmidt 03.10.11-
Se også: Danmark: Myndigheder ; lobbyisme ; nævn ; råd ; styrelser.

Litteratur

Regeringer siden 1953. / : Folketinget.

Send kommentar, email eller søg i Fredsakademiet.dk
Locations of visitors to this page